sdílej stránku
Návody
adobe flash player je plugin do prohlížeče pro přehrávání multimediálního obsahu

Jak nainstalovat flash player a hrát hry v prohlížeči

  • 7. červen 2016
  • jrk
  • téma: návody flash player

Flashové hry můžete hrát zdarma v internetovém prohlížeči. Aby se hra spustila, je potřeba mít v počítači nainstalovaný flash player, který kromě hraní her slouží také k přehrávání videa na internetových stránkách.

Flash hra se obvykle spustí na herní stránce automaticky, někdy musíte chvíli počkat než dojde k načtení dat a spuštění, některé prohlížeče kru spustí po kliknutí na okno s hrou.

Pokud se vám zatím nepodařilo spustit flash hry online a flash videa na vašem zařízení, je potřeba zkontrolovat zda operační systém podporuje v prohlížeči flashplayer, jestli je nainstalovaný a povolený.

Program flash player je doplněk do prohlížeče, který přehrává multimediální obsah. Oficiálně tento software vyvíjela společnost adobe, nyní je další vývoj ukončen a na stránkách adobe jsou dostupné poslední verze flashplayeru zdarma ke stažení.

V současné době používají lidé k prohlížení internetu a hraní online her různá zařízení, kromě stolního PC také mobilní zařízení s windows, nebo ios od apple a zařízení založená na androidu. Různé operační systémy a rozdílné výkony, různé velikosti a rozlišení obrazovky, hodně možností používání a také problémů s kompatibilitou. Proto není snadné napsat univerzální návod k instalaci flash playeru, který by byl použitelný pro všechny počítače a zařízení.

Instalace flash playeru na stolní počítače

Flash player byl původně vytvořený pro stolní počítače, které nabízejí dostatečný výkon a proto je zprovoznění flash playeru na stolním počítači snadné.

oficiální stránka adobe kde můžete stáhnout zdarma flash player

Na stránkách adobe stáhněte nejnovější verzi flash playeru do počítače a spusťte instalaci, nebo dejte rovnou instalovat. Na PC download stránka pozná z jakého prohlížeče přicházíte a nabídne automaticky verzi flashplayeru, kterou potřebujete.

Na stolním počítači a notebooku probíhá instalace většinou bez problémů. Klikněte na ikonu staženého souboru flash player a spustí se instalace. Možná budete instalátorem vyzváni k zavření prohlížeče, pokud používáte administrátorské heslo, budete vyzváni k jeho zadání. Na stolním počítači, pokud jste postupovali správně, funguje flash player ihned po instalaci, nemusíte nic nastavovat, někdy je potřeba flash player povolit v nastavení prohlížeče.

Instalace flash playeru na mobilní počítače

Na tabletech a mobilních zařízeních je situace složitější, flash player je náročnější na výpočetní výkon a na slabších zařízeních nemusí vždy fungovat. Proto je vhodné zjistit ještě před nákupem, jestli bude mít nové zařízení dostatečný výkon. Novější zařízení například android od verze 4.1 oficiálně flash player nepodporují.

seznam podporovaných mobilních zařízení, download flash player pro android

Pro nepodporovaná zařízení je potřeba najít prohlížeč, který obsahuje flash player, nebo umožňuje jeho doinstalování. Občas je nutné vyzkoušet víc prohlížečů až najdete takový, který bude na vašem zařízení fungovat bez problémů.

Flash player pro mobilní zařízení android

Na stránkách adobe je dostupný archiv všech verzí flash playeru pro různá zařízení. Mobilní flash player pro android najdete na stránce adobe, posuňte stránku dolů na android verze flashplayeru.

Instalace probíhá podle typu zařízení. Na některých mobilních zařízeních je potřeba flash player po instalaci zapnout v nastavení.

Mobilní prohlížeče s podporou flash playeru

Na nových zařízeních s androidem a také na ios od apple, není flash player oficiálně podporován, výrobci počítají s přechodem na novější způsoby přehrávání multimediálního obsahu.

alternativní prohlížeč způsob jak snadno zprovoznit flash player na android a apple ios

Flash hry a videa jsou na internetu stále rozšířená a uživatelé si je mohou spustit s pomocí alternativních prohlížečů.

Před zahájením instalace alternativního prohlížeče je někdy nutné povolit v nastavení zařízení instalaci z neznámých zdrojů. Cesta je obvykle menu > nastavení > zabezpečení > neznámé zdroje. Prohlížeče z neznámých zdrojů používejte pouze na běžné prohlížení internetu, hraní online her a přehrávání flash videa, nepoužívejte tyto alternativní prohlížeče na internetové bankovnictví, nebo přihlašování do důležitých služeb.

Končí podpora flash playeru

Flash player přinesl mnoho možností tvorby a zpřístupnění internetového obsahu, hraní online her a přehrávání videa na stránkách. S rozvojem mobilních zařízení, chytrých telefonů a tabletů, které mívají obvykle nižší výpočetní výkon bude potřeba postupně přejít na jiné efektivnější a méně náročné způsoby přehrávání multimediálního obsahu. Společnost adobe flash player dál nevyvíjí, nové verze tak nebudou v budoucnu k dispozici. Zatím je možné stahovat poslední verze flash playeru ze stránek adobe.

Flash player je nahrazován novější technologií

v současné době je z různých důvodů flash postupně vytlačován novými formáty dat, které jsou na vzestupu a přináší nové možnosti přehrávání a zobrazování obsahu internetu. Například nový HTML5 je formát dat, která umí zobrazit každý nový internetový prohlížeč a díky tomu přehraje videa a umožní hrát prohlížečové hry každé zařízení. Stolní počítač, tablet i mobilní telefon, nebo televize.

Přechod na nový datový formát, má vždy i své nevýhody. Končí podpora softwaru a vznikají problémy se zobrazováním staršího obsahu internetových stránek. Než provozovatelé webů postupně přejdou na nové formáty dat a nové online prohlížečové hry, budeme flash player ještě nějakou dobu potřebovat.